TEKST JEDNOLITY STATUTU STOWARZYSZENIA NA RZECZ EDUKACJI MATEMATYCZNEJ Z UWZGLĘDNIENIEM ZMIAN PRZYJĘTYCH UCHWAŁĄ NR 1 PODJĘTĄ NA ZEBRANIU ZAŁOŻYCIELSKIM Z DNIA 07.06.2008R.
STATUT
STOWARZYSZENIA NA RZECZ EDUKACJI MATEMATYCZNEJ
§ 1
Stowarzyszenie jest stowarzyszeniem naukowym i nosi nazwę „Stowarzyszenie Na Rzecz Edukacji Matematycznej”.
§2
- Stowarzyszenie działa na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
- Siedzibą Stowarzyszenia jest miasto Warszawa.
- Stowarzyszenie jest powołane na czas nieoznaczony.
§ 3
Stowarzyszenie działa na podstawie Ustawy Prawo o stowarzyszeniach (Dz.U.01.79.855 ze zm.) z dnia 7 kwietnia 1989 oraz niniejszego statutu.
§ 4
Stowarzyszenie może należeć do organizacji międzynarodowych na warunkach określonych w ich statutach, jeżeli nie narusza to zobowiązań wynikających z umów międzynarodowych, których Rzeczpospolita Polska jest stroną.
§ 5
- Działalność Stowarzyszenia obejmuje następujące cele:
(a) Zrzeszanie i wspieranie działalności zawodowej specjalistów z dziedziny matematyki, dydaktyki matematyki, nauczycieli matematyki każdego rodzaju szkół, pracowników naukowo-dydaktycznych wyższych uczelni, popularyzatorów, a także pasjonatów matematyki, w tym uzdolnionej matematycznie młodzieży,
(b) upowszechnianie wiedzy i umiejętności z zakresu matematyki,
(c) współpraca w zakresie edukacji matematycznej z uczelniami wyższymi, organizacjami naukowymi i szkołami,
(d) wspieranie innych organizacji w zakresie edukacji matematycznej,
(e) wspieranie szkolnictwa publicznego i niepublicznego w zakresie edukacji matematycznej,
(f) wspieranie i rozwijanie zainteresowań młodzieży szkolnej w zakresie matematyki,
(g) wspieranie swoich członków w ich działalności zawodowej związanej z edukacją matematyki. - Stowarzyszenie realizuje swoje cele przez:
(a) organizowanie zjazdów, konferencji, odczytów , konkursów, olimpiad oraz szkoleń poświęconych matematyce i edukacji matematycznej,
(b) organizowanie zajęć pozalekcyjnych oraz warsztatów dla uzdolnionej matematycznie młodzieży,
(c) organizowanie zajęć pozalekcyjnych przygotowujących do szkolnych egzaminów końcowych,
(d) tworzenie oraz rozpowszechnianie wśród nauczycieli oraz młodzieży szkolnej materiałów edukacyjnych z zakresu matematyki,
(e) wspieranie innych instytucji w organizacji konkursów matematycznych o zasięgu lokalnym jak i ogólnopolskim,
(f) współpracę z organizacjami i instytucjami o podobnych celach i zadaniach,
(g) opracowywanie, wydawanie, rozpowszechnianie broszur, zeszytów i innych materiałów edukacyjnych poświęconych edukacji matematycznej.
§ 6
- Realizując cele określone w §5 Statutu, Stowarzyszenie opiera swoją działalność na pracy społecznej członków.
- Do prowadzenia swych spraw Stowarzyszenie może zatrudniać pracowników lub zlecać świadczenie usług osobom trzecim, w tym członkom stowarzyszenia.
§ 7
- Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na członków zwyczajnych, członków wspierających oraz członków honorowych.
- Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może być osoba fizyczna, która: ukończyła 18 rok życia, posiada pełną zdolność do czynności prawnych, nie jest pozbawiona praw publicznych i która jest szczególnie aktywna w działalności związanej z edukacją matematyczną.
- Przyjęcie w poczet członków Stowarzyszenia następuje przez zatwierdzenie przez Zarząd deklaracji członkowskiej osoby starającej się o członkostwo w Stowarzyszeniu w drodze uchwały.
- Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenia. Członkiem wspierającym może być osoba prawna zainteresowana działalnością Stowarzyszenia, która zadeklarowała na jego rzecz pomoc finansową lub rzeczową.
- Członkiem honorowym może być osoba fizyczna, która posiada szczególne zasługi w dziedzinach objętych celami działalności Stowarzyszenia.
§ 8
- Członkowie zwyczajni Stowarzyszenia zobowiązani są
a) swoją postawą i działaniami przyczyniać się do wzrostu roli i znaczenia Stowarzyszenia,
b) dbać o dobre imię Stowarzyszenia,
c) zabiegać o poprawę poziomu wykształcenia w zakresie matematyki,
d) przestrzegać postanowień statutu, uchwał władz Stowarzyszenia, regulaminów,
e) regularnie opłacać roczne składki członkowskie w terminach płatności ustalonych przez Zarząd. - Członkowie zwyczajni Stowarzyszenia mają prawo brać udział w życiu Stowarzyszenia, w szczególności:
a) korzystać z czynnego i biernego prawa wyborczego,
b) wnioskować we wszystkich sprawach dotyczących celów i funkcjonowania Stowarzyszenia,
c) korzystać z lokali Stowarzyszenia,
d) korzystać z rekomendacji, gwarancji i wsparcia przez Stowarzyszenie w swojej działalności, jeżeli jest ona zgodna z celami statutowymi Stowarzyszenia. - Członkowie wspierający i honorowi Stowarzyszenia zobowiązani są:
a) swoją postawą i działaniami przyczyniać się do wzrostu roli i znaczenia Stowarzyszenia,
b) dbać o dobre imię Stowarzyszenia,
c) zabiegać o poprawę poziomu wykształcenia w zakresie matematyki,
d) przestrzegać postanowień statutu. - Członkowie wspierający i honorowi Stowarzyszenia mają prawo brać udział w życiu Stowarzyszenia, a w szczególności:
a) wnioskować we wszystkich sprawach dotyczących celów i funkcjonowania Stowarzyszenia oraz występować na Walnych Zgromadzeniach Stowarzyszenia z głosem doradczym,
b) korzystać z rekomendacji, gwarancji i opieki Stowarzyszenia w swojej działalności, jeżeli jest ona zgodna z celami statutowymi Stowarzyszenia.
§ 9
Utrata członkostwa i skreślenie z listy członków Stowarzyszenia następuje poprzez:
- pisemną rezygnację złożoną Zarządowi,
- wykluczenie z członkostwa uchwałą Zarządu:
a) za działalność sprzeczną ze statutem, uchwałami Stowarzyszenia, przepisami prawa, zasadami współżycia społecznego,
b) z powodu zalegania z opłatą składki członkowskiej przez co najmniej trzy miesiące po terminie płatności,
c) z powodu ograniczenia zdolności do czynności prawnych,
d) z powodu utraty praw obywatelskich w wyniku prawomocnego wyroku, - śmierć członka lub w przypadku osób prawnych utrata osobowości prawnej.
§ 10
- Od uchwały Zarządu w przedmiocie wykluczenia członka Stowarzyszenia przysługuje odwołanie do Walnego Zgromadzenia za pośrednictwem Zarządu w terminie 21 dni od dnia otrzymania pisma informującego o wykluczeniu. W uchwale Zarząd powinien podać przyczyny utraty członkostwa.
- Odwołanie rozpatrywane jest na najbliższym posiedzeniu Walnego Zgromadzenia.
- Uchwała Walnego Zgromadzenia w tym przedmiocie jest ostateczna.
- Do osób, którym odmówiono prawa członkostwa stosuje się odpowiednio zasady określone w ust. 1, 2 i 3 niniejszego paragrafu.
§ 11
- Władzami Stowarzyszenia są:
a) Walne Zgromadzenie
b) Zarząd
c) Komisja Rewizyjna - Pierwszy skład Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia jest ustalany na zebraniu założycielskim ws. powołania Stowarzyszenia.
- W przypadku ustąpienia, odwołania, utraty członkowstwa w Stowarzyszeniu lub śmierci członka Zarządu lub członka Komisji Rewizyjnej w trakcie kadencji, skład osobowy jest niezwłocznie uzupełniany poprzez przeprowadzenie wyborów na nieobsadzone stanowisko, jeżeli liczba pozostałych członków jest mniejsza niż liczba wymaganego kworum lub jeżeli liczba pozostałych członków jest mniejsza niż minimalna liczba członków Zarządu lub członków Komisji Rewizyjnej.
§ 12
- Najwyższą władzą Stowarzyszenia jest Walne Zgromadzenie.
- Walne Zgromadzenie może być zwyczajne lub nadzwyczajne. Walne Zgromadzenie obraduje według uchwalonego przez siebie regulaminu obrad.
- Zarząd zwołuje Zwyczajne Walne Zgromadzenie co najmniej raz na dwanaście miesięcy, w terminie do końca października każdego następnego roku kalendarzowego. Przedmiotem obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia jest w szczególności udzielenie absolutorium członkom Zarządu z wykonywania przez nich obowiązków, rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego za ubiegły rok oraz sprawozdania z działalności za ubiegły rok sporządzonych przez Zarząd.
- Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie lub Zwyczajne Walne Zgromadzenie, w przypadku nie zwołania go przez Zarząd, może zostać zwołane przez co najmniej 20% członków Stowarzyszenia lub Komisję Rewizyjną.
- Powiadomienie o terminie, miejscu i porządku obrad Walnego Zgromadzenia powinno nastąpić listem poleconym, faxem lub za pośrednictwem poczty elektronicznej co najmniej na 14 dni przed terminem rozpoczęcia obrad.
§ 13
Do kompetencji Walnego Zgromadzenia należą sprawy nie objęte zakresem kompetencji Zarządu i Komisji Rewizyjnej, w szczególności:
- rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań Komisji Rewizyjnej,
- udzielanie absolutorium członkom Zarządu z wykonywania przez nich obowiązków,
- powoływanie i odwoływanie członków Zarządu,
- powoływanie i odwoływanie członków Komisji Rewizyjnej,
- uchwalanie zmian Statutu,
- powoływanie i odwoływanie pełnomocnika Stowarzyszenia do zawierania umów z członkami Zarządu Stowarzyszenia,
- podejmowanie uchwał w sprawie przyłączenia się Stowarzyszenia do innych organizacji,
- podjęcie uchwały w sprawie rozwiązania Stowarzyszenia i przeznaczenia jego majątku,
- przyznawanie tytułu członka honorowego Stowarzyszenia,
- uchwalanie regulaminów, chyba że Statut stanowi inaczej,
- powoływanie delegatów,
- ustalanie wysokości składek członkowskich nie częściej niż raz w roku kalendarzowym,
- zatwierdzanie sprawozdań finansowych za ubiegły rok składanych przez Zarząd oraz sprawozdań Zarządu z działalności za ubiegły rok na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu.
§ 14
- Uchwały Walnego Zgromadzenia wymagają dla swej ważności obecności co najmniej 30% członków zwyczajnych. Wyżej wymieniona zasada nie obowiązuje w przypadku gdy w dwóch następujących po sobie terminach Walne Zgromadzenie nie może podjąć uchwał z powodu braku kworum.
- Uchwały Walnego Zgromadzenia zapadają zwykłą większością głosów, chyba że postanowienia statutu stanowią inaczej.
- Zmiana statutu oraz rozwiązanie Stowarzyszenia wymaga większości trzech czwartych głosów członków obecnych na Walnym Zgromadzeniu, którego przedmiotem będą te sprawy.
- Każdemu członkowi Stowarzyszenia przysługuje jeden głos na Walnym Zgromadzeniu.
- W Walnym Zgromadzeniu mogą uczestniczyć z głosem doradczym członkowie wspierający, członkowie honorowi i inni zaproszeni goście.
§ 15
- W przypadku gdy liczba członków zwyczajnych Stowarzyszenia przekroczy 30 osób, Zarząd może podjąć uchwałę o zastąpieniu Walnego Zgromadzenia Członków, Walnym Zgromadzeniem Delegatów. Postanowienia Statutu dotyczące Walnego Zgromadzenia Członków stosuje się odpowiednio do Walnego Zgromadzenia Delegatów, chyba że Statut wyraźnie stanowi inaczej.
- Walne Zgromadzenie Delegatów tworzą delegaci wybrani przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków w następującej liczbie:
a) od 10 do 14 delegatów w przypadku gdy liczba członków zwyczajnych Stowarzyszenia wynosi od 31 do 50 osób włącznie;
b) od 15 do 19 delegatów w przypadku gdy liczba członków zwyczajnych Stowarzyszenia wynosi od 51 do 100 osób włącznie;
c) od 20 do 24 delegatów w przypadku gdy liczba członków zwyczajnych Stowarzyszenia wynosi od 101 do 150 osób włącznie;
d) od 25 do 29 delegatów w przypadku gdy liczba członków zwyczajnych Stowarzyszenia wynosi od 151 do 200 osób włącznie;
e) od 30 do 34 delegatów w przypadku, gdy liczba członków zwyczajnych Stowarzyszenia wynosi od 201 do 250 osób włącznie;
f) od 35 do 39 delegatów w przypadku, gdy liczba członków zwyczajnych Stowarzyszenia wynosi powyżej 251 osób. - W przypadku podjęcia uchwały o zastąpieniu Walnego Zgromadzenia Członków Walnym Zgromadzeniem Delegatów Zarząd jest zobowiązany do zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków, którego przedmiotem będzie wybór delegatów w terminie 1 miesiąca od daty podjęcia ww. uchwały.
- Delegaci są wybierani na wspólną kadencję pięciu lat.
- W przypadku ustąpienia, utraty funkcji lub śmierci delegata w trakcie kadencji, skład osobowy jest uzupełniany poprzez niezwłoczne przeprowadzenie wyborów przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków, jeżeli liczba pozostałych delegatów jest mniejsza niż minimalna liczba delegatów określona w ust. 2 niniejszego paragrafu.
§ 16
- Zarząd kieruje całokształtem działalności Stowarzyszenia, zgodnie z uchwałami Walnego Zgromadzenia Członków, reprezentuje je na zewnątrz i ponosi odpowiedzialność przed Walnym Zgromadzeniem Członków.
- Zarząd składa się od trzech do piętnastu osób wybranych przez Walne Zgromadzenie Członków na okres wspólnej kadencji pięciu lat.
- Członkiem Zarządu może być tylko członek Stowarzyszenia.
- Do kompetencji Zarządu należą następujące sprawy:
a) przyjmowanie i wykluczanie członków Stowarzyszenia,
b) reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz i działanie w jego imieniu,
c) kierowanie bieżącą pracą Stowarzyszenia,
d) zwoływanie Walnego Zgromadzenia Członków,
e) uchwalanie regulaminów wewnętrznych Stowarzyszenia,
f) uchwalanie budżetu,
g) podejmowanie decyzji w sprawie nabycia lub zbycia majątku nieruchomego i ruchomego. - Uchwały Zarządu podejmowane są w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków Zarządu, chyba że Statut stanowi inaczej.
- Posiedzenia Zarządu odbywają się przynajmniej dwa razy w roku kalendarzowym. Jeżeli Zarząd liczy więcej niż 5 członków, może ze swego grona powołać trzyosobowe Prezydium. Prezydium kieruje działalnością Stowarzyszenia w okresie między posiedzeniami Zarządu. Zakres kompetencji Prezydium określa Zarząd.
- Zasady działania Zarządu i jego Prezydium ustala regulamin uchwalony przez Zarząd.
§ 17
Do reprezentowania Stowarzyszenia oraz zaciągania w jego imieniu zobowiązań majątkowych upoważnionych jest dwóch członków Zarządu łącznie. Powyższe nie wyklucza możliwości ustanowienia pełnomocnika uprawnionego do samodzielnej reprezentacji Stowarzyszenia.
§ 18
- Komisja Rewizyjna jest organem kontroli wewnętrznej Stowarzyszenia.
- Komisja Rewizyjna składa się od trzech do pięciu członków powoływanych uchwałą Walnego Zgromadzenia na okres pięciu lat, przy czym jeden z członków zostaje powołany na Przewodniczącego Komisji. Członek Komisji Rewizyjnej nie może być jednocześnie członkiem Zarządu.
- Posiedzenia Komisji Rewizyjnej zwołuje jej Przewodniczący, przy czym posiedzenia Komisji odbywają się tak często jak to jest konieczne, nie rzadziej jednak niż raz na rok. Komisja Rewizyjna może uchwalić regulamin swojego działania w ramach kompetencji przyznanych Statutem.
- Uchwały Komisji Rewizyjnej wymagają dla swej ważności obecności przynajmniej trzech członków i zapadają one zwykłą większością głosów.
- Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:
a) kontrola działalności Zarządu Stowarzyszenia,
b) badanie dokumentacji finansowej Stowarzyszenia,
c) badanie sprawozdań Zarządu z działalności Stowarzyszenia,
d) badanie sprawozdań finansowych przedstawionych przez Zarząd,
e) kontrola realizacji postanowień Walnego Zgromadzenia,
f) składanie Walnemu Zgromadzeniu dorocznego, pisemnego sprawozdania z wyników badania spraw określonych powyżej,
g) występowanie do Zarządu z wnioskami wynikającymi z przeprowadzonych kontroli,
h) prawo zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków, Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków, w przypadku jego niezwołania przez Zarząd w terminie ustalonym w Statucie,
i) składanie na Walnym Zgromadzeniu Członków wniosków w sprawie udzielenia absolutorium członkom Zarządu,
j) reprezentowanie Stowarzyszenia w sporach z Zarządem lub jego członkami. - Przewodniczący Komisji Rewizyjnej ma prawo brać udział w posiedzeniach Zarządu z głosem doradczym.
§ 19
- Majątek Stowarzyszenia powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów, ofiarności publicznej, dotacji oraz dochodów z majątku Stowarzyszenia.
- Funduszami i majątkiem Stowarzyszenia zarządza Zarząd.
- Składki członkowskie powinny być wpłacane do końca I kwartału każdego roku kalendarzowego. Nowo przyjęci członkowie wpłacają składki w pełnej wysokości niezależnie od daty przyjęcia w poczet członków stowarzyszenia w terminie 14 dni od daty otrzymania powiadomienia o przyjęciu w poczet członków Stowarzyszenia.
§ 20
W ramach Stowarzyszenia mogą powstawać kluby, grupy naukowe i inne formy współpracy między członkami.
§ 21
- Stowarzyszenie może w celu pozyskania środków na realizację swoich celów statutowych prowadzić działalność gospodarczą samodzielnie bądź we współpracy z innymi podmiotami w zakresie zgodnym ze Statutem.
- Dochody Stowarzyszenia pochodzące z działalności gospodarczej są przeznaczone na realizację jego celów statutowych. Dochody, o których mowa w zdaniu poprzedzającym nie mogą być przeznaczone do podziału pomiędzy członków Stowarzyszenia.
- Decyzję o rozpoczęciu działalności gospodarczej podejmuje Zarząd w formie uchwały.
- Zarząd określa zasady prowadzenia działalności gospodarczej przez Stowarzyszenie.
§ 22
- Stowarzyszenie rozwiązuje się na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia lub w innych przypadkach przewidzianych przepisami prawa.
- Podejmując uchwałę o likwidacji Stowarzyszenia Walne Zgromadzenie określa sposób przeprowadzenia likwidacji oraz cel, na który zostanie przeznaczony majątek zlikwidowanego Stowarzyszenia.
Komitet Założycielski:
- Krzysztof Chełmiński,
- Andrzej Fryszkowski,
- Waldemar Pompe